ثبت نام سبد خرید ۰

رنگ ها در طراحی داخلی چه تأثیر روانشناختی دارند؟

رنگ ها در طراحی داخلی چه تأثیر روانشناختی دارند؟
3 سال پیش | 50 views
(0 رای )

در زندگی واقعی رنگ ها وجود ندارند بلکه تأثیر امواج الکترومغناطیسی هستند که به وسیله ی مغز و چشم انسان ها ثبت می شوند. انسان نمی تواند زندگی را بدون رنگ تصور کند چراکه رنگ، نقش مهمی در اطراف او ایفا می کنند. به دلیل اینکه رنگ ها نقش بسیار زیادی در احساسات و حالات روحی انسان ایفا می کنند، طراحان و صاحبان خانه ها سعی در استفاده ی هوشمندانه از رنگ در خلق فضای در دسترس انسان، دارند. از این منظر، ما برآنیم تا در این مطلب، به تأثیر روانشناختی رنگ ها بر روی ذهن انسان ها بپردازیم و نمونه هایی از استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منازل را مورد مطالعه قرار دهیم.

تأثیر روانشناختی رنگ ها در خانه را درک کنیم:

رنگ به عنوان یک عنصر نورانی در فضا شناخته می شود. رنگ ها، حالات مختلفی از بیان احساسات را شرح می دهند مثل هیجان یا شور و شعف و یا آرامش و یا میزان رازآلودگی که در فضا وجود دارد. وقتی شما تأثیر رنگ ها در طراحی داخلی را به طور کامل درک کنید می توانید به حالات درستی که در فضا جستجو می کنید، دست پیدا کنید. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که رنگ ها، بر روی افراد مختلف، تأثیرات متفاوتی دارند. عوامل بسیار متعددی مانند سن ، فرهنگ ، نژاد و همچنین تجربه نفوذ زیادی بر این تأثیرگذاری دارند. با این وجود، عموم مردم، همیشه، فارق از این نکات و مباحث، به رنگ ها واکنش نشان می دهند.

در حالت کلی، میشود اینچنین گفت که استفاده از رنگ به صورت هوشمندانه تأثیر روانی زیادی در فضاهای مختلف یک خانه ایجاد می کند.

 

رنگ قرمز به لحاظ روانشناختی، چه تأثیری در خانه ایجاد می کند؟

قرمز به گونه ای نماد رنگ آتش به حساب می آید. نماد شور و شعف ، استواری ، استحکام و یا خطر است. این رنگ بسیار جسورانه ، تحریک کننده است و بسار هیجان آور به نظر می رسد. همچنین این رنگ می تواند دعوت کننده باشد و باعث ایجاد انرژی مضاعف در انسان شود. به دلیل اینکه این رنگ بسیار تحریک کننده است، باید از استفاده بیش از حد آن در خانه اجتناب کرد.

رنگ نارنجی و و تأثیرات روانشناختی آن در خانه:

برخی افراد هستند که از رنگ قرمز لذت می برند اما بدلیل اینکه این رنگ ممکن است بسیار تحریک کننده و خشونت آمیز باشد، این دسته از افراد نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند، پس می توانند از رنگ نارنجی به عنوان جایگزین استفاده کنند. رنگ نارنجی، به دلیل پرانرژی بودن، می تواند برای اتاق کودکان ، اتاق غذاخوری ، دفتر کار و یا اتاق نشیمن ایده آل باشد. این رنگ، نماد شجاعت و مهمان نوازی است. همچنین این رنگ، حس پرانرژی بودن ، ماجراجویی و یا حسی دوستانه، القا می کند.

رنگ زرد، بیانگر چه تأثیر روانشناختی در خانه است؟

طبق نظریات روانشناسی تأثیر رنگ در طراحی داخلی، زرد نماد حکمت ، گرما ، رفاه ، ابراز همدردی و همچنین نگون بختی است. فضاهایی که با رنگ زرد، رنگ آمیزی می شوند، می تواند بسیار بشاش و دوستانه و دلباز به نظر برسد. رنگ زرد هم همانند قرمز البته با تأثیر کمتری، می تواند تحریک کننده باشد از این رو نباید در استفاده از آن در خانه، افراط کرد.

رنگ آبی، به لحاظ روانشناختی چه تأثیری بر خانه دارد؟

در نظریه های روانشناختی، آبی، رنگ بسیار مهمی است و تأثیر بسزایی بر ذهن انسان ها می گذارد. به همین دلیل است که آبی، رنگی بی نظیر برای اتاق خواب است. رنگ آبی، باین کننده آرامش و صلح است و بسیار تسکین دهنده می نماید. این رنگ در سرویس های بهداشتی جوی آرام ایجاد می کند. آبی، در دسته رنگ های سرد قرار دارد و می تواند فضایی بسیار ساکت و آرام و همچنین احساس تعلق ایجاد کند و بسیار مناسب برای نمایندگی های رسمی می باشد. بهتر این است که رنگ آبی با رنگ هایی مثل سفید و یا برخی رنگ های روشن دیگر ترکیب شود و البته استفاده ی بسیار زیاد از این رنگ در خانه می تواند حس افسردگی ایجاد کند بنابران باید بسیار هوشمندانه از آن استفاده کرد.

رنگ سبز، می تواند تأثیر روانشناختی زیادی بر خانه داراست:

همانطور که همگی این را می دانیم، رنگ سبز، رنگ طبیعت است، همچنین نماد امد ، خوش شانسی و فراوانی است. این رنگ، در دسته رنگ های سرد قرار دارد و احساس دوستانه ای را القاء می کند و می تواند با رنگ های دیگر بسیار خوب ترکیب شود. رنگ سبز، می تواند ترکیب بسیار خوبی برای رنگ سفید باشد و می توان از آن در اتاق نشیمن ، اتاق خواب و دفتر کار استفاده کرد.

رنگ بنفش و تأثیر روانشناختی آن در خانه:

رنگ بنفش می تواند با ترکیب با دیگر رنگ ها، بسیار فوق العاده و بی نظیر جلوه کند. این موضوع در صنعت جواهرسازی و توناژهای رنگی مختلف نمود زیادی دارد. به عنوان مثال، ترکیب آن با رنگ سبز زمرد و یا رنگ های روشن برلیان و یا حتی رنگهای مکمل مانند بژ ، زرد یا صورتی، خیلی روشن، نمونه هایی هستند که گواه برا این مسئله هستند. در طراحی اتاق های دخترانه، این رنگ می تواند ایده آل باشد.

به لحاظ روانشناختی، بنفش می تواند حس بلندمرتبگی و تجمل را القاء کند، همچنین می تواند بیانگر احساسات دراماتیک باشد. رنگ بنفش، رنگی بسیار لوکس و سلطنتی بشمار می آید.

رنگ مشکی، چه تأثیر روانشناختی در فضای خانه دارد؟

رنگ مشکی می تواند نمادی از مباحث شیطانی ، مراسمات عزاداری و مرگ باشد. با این وجود، این رنگ می تواند رنگ حکمت هم نامیده شود. رو نظریه ی روانشناختی رنگ در طراحی داخلی، مشکی همیشه در مقیاسی کوچک و در کنتراست با رنگ های مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. بیان عمق فضا می تواند استفاده ی صحیح از این رنگ باشد. استفاده ی ظریف و صحیح از رنگ مشکی، در نقاطی از طراحی داخلی، می تواند یک اتاق را به فضایی بی انتها تبدیل کند. در رنگ مشکی، حس سرکوبگری نهفته است و این موضوع می تواند در استفاده ی بیش از حد در فضا، این حس را به افراد القاء کند.

رنگ سفید، بیانگر چه تأثیر روانشناختی است؟

این رنگ بسیار تازه و صلح جویانه است و در نظریات روانشناختی تأثیر رنگ در طراحی داخلی، بیانگر احساسات جوانی ، ایمان و بی گناهی است. رنگ سفید به بزرگتر کردن فضاهای کوچک، کمک شایانی خواهد کرد. همچنین درصورت استفاده ی جسورانه و بی پروا از این رنگ در خانه می تواند فضاها را تازه تر و واضح تر نشان دهد.

انتخاب رنگ فضاها و اثرات روانی آنها:

پر واضح است که هر انسانی تمایل به استفاده از رنگ هایی دارد که می تواند اثر مثبت بر افکار و احساسات او بگذارد و با آن احساس راحتی کند. به عنوان مثال می تواند از فردی جسور و پرشور و شعف نام برد که می تواند در اتاقی با رنگ قرمز احساس شادی بیشتری کند و در مقابل او، فردی خجالتی که ممکن است در همین اتاق قرمز احساس راحتی نکند اما در اتاقی با رنگ آبی روشن یا اتاقی که دارای پرده ای است به رنگ سبز روشن، احساس بهتری داشته باشد.

بهترین اتفاق در طراحی یک منزل مسکونی، زمانی می افتد که طراح بتواند رنگ مناسبی برای فضاهای موجود در آن خانه متناسب با روحیات صاحب آن انتخاب کند. فضاهای خصوصی و اتاق خواب می تواند با توجه به شخصیت و روحیات فردی که از آن استفاده می کند دارای رنگ مناسب خود باشد و همچنین فضاهای مشترکی مانند اتاق نشیمن و آشپزخانه که مورد استفاده ی همه ی اعضای خانه است می تواند دارای رنگ هایی باشد که همه احساس آسایش و راحتی داشته باشند.

انتخاب های یک نفر، قطعاً نمی تواند راحتی همه ی اعضای خانه را فراهم کند اما باید سعی کرد تا از همه ی رنگ هایی که اهداف و خصوصیات شخصیتی همه ی اعضای خانه را فراهم می کند، استفاده کرد.

امیدوارم با مطالعه ی این مطلب ، بتوانید رنگ مناسب را برای فضاهای خود انتخاب کنید و یا برای مشاوره رایگان طراحی داخلی با کارشناسان ایماهوم تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید !

دیدگاه خود را وارد نمایید

دیدگاه ها (0)